W małoformatowych sklepach sprzedaje się ponad połowę kupowanych w całej Polsce napojów gazowanych. Chociaż konsumenci najczęściej sięgają po napoje z amerykańskich koncernów Coca-Cola i Pepsico, to jednak nie ci dwaj producenci dbają najbardziej o równe traktowanie klientów tych sklepów. Takie wnioski można wyciągnąć z najnowszego rankingu „Równi w Biznesie”, w którym Grupa Eurocash i Polska Izba Handlu oceniają dziesięć największych pod względem wartości sprzedaży firm, sprzedających w Polsce napoje gazowane.
W tym roku producentem, któremu najbardziej zależy na zapewnieniu dostępności i jednakowych cenach napojów gazowanych w różnych typach sklepów jest Jurajska z Postępu koło Myszkowa. Korzystają z tego zwolennicy takich marek tej firmy jak: Jurajska, Krzyś, Siup! i Sprytny Zbyś. Na drugim miejscu znalazła się czeska Kofola, która oferuje w naszym kraju napoje Hoop, Jupi i Mr. Max. Na najniższym stopniu podium stanęła firma Zbyszko z Radomia, znana z marek Zbyszko 3 Cytryny, Roko, Polo Cockta i Maxer. W czołówce są jeszcze dwaj inni polscy producenci: Victoria Cymes z Wałcza i Ustronianka z Ustronia. Najsłabsze oceny uzyskali zagraniczni giganci: wspomniana Coca-Cola Company, Pepsico oraz ostatnia w zestawieniu japońska Suntory z markami Orangina i Schweppes.
– Sklepy małoformatowe mają obecnie bardzo duży wpływ na wzrosty sprzedaży napojów gazowanych w puszkach i butelkach o pojemności do jednego litra oraz na efekty promocji nowości smakowych. W ciągu ostatnich lat w każdym takim sklepie wzrosła średnia liczba różnych wariantów napojów gazowanych. Jednak możliwości handlowe tych sklepów nie są w pełni wykorzystywane przez wszystkich producentów, na czym tracą niezależni przedsiębiorcy, sami producenci i konsumenci– mówi Jacek Owczarek, Członek Zarządu Grupy Eurocash.
Wyniki rankingu producentów napojów gazowanych ze względu na ich strategie stosowane wobec sklepów małoformatowych:
- JURAJSKA 88
- KOFOLA 64
- ZBYSZKO 62
- VICTORIA CYMES 60
- USTRONIANKA 56
- AMBRA 56
- COLIAN 54
- COCA COLA COMPANY 44
- PEPSICO 36
- SUNTORY 33
Im więcej punktów tym bardziej zrównoważona strategia.
W porównaniu do zeszłego roku najbardziej widoczna jest konsekwentna polityka dystrybucyjna i cenowa zagranicznych koncernów, które stosują różne strategie dla sklepów małopowierzchniowych, dyskontów i supermarketów. Od dwóch lat zajmują one końcowe miejsca w rankingu równości strategii, co jednocześnie nie przeszkadza Coca-Cola Company i Pepsico w kontrolowaniu 2/3 polskiego rynku napojów gazowanych. Spadki na liście o dwa miejsca odnotowały Ambra, która w tej kategorii oferuje głównie napój bezalkoholowy dla dzieci Piccolo oraz firmy Victoria Cymes i Colian. Ta ostatnia znana z marki napojów Hellena. Największe awanse na liście odnotowali polscy producenci: Jurajska (o 5 pozycji) i Ustronianka (o 2 pozycje).
– Charakterystyczne jest, że na rynku zdominowanym przez Coca-Colę i Pesico mniejsi gracze próbują z nimi wygrywać poprzez równe traktowanie wszystkich kanałów sprzedaży. Utrzymują w ryzach ceny i nie kombinują z wielkością opakowań. Dzięki ciepłej pogodzie jest bardzo prawdopodobne, że w tym roku, podobnie jak w 2017, wzrośnie liczba transakcji zakupu napojów gazowanych w sklepach małoformatowych. Na pewno skorzystają na tym wszyscy producenci – mówi Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu.
Ranking został przygotowany przez analityków Grupy Eurocash w oparciu o dane agencji badawczej Nielsen za okres od czerwca 2017 do maja 2018 r. Zestawiono ze sobą wyniki dziesięciu największych producentów (według wartości sprzedaży). Każdemu z nich przyznawano punkty w pięciu obszarach: cena, dystrybucja, udział rynkowy, kontrybucja do wzrostu oraz dedykowane produkty. Każdemu obszarowi przypisano odpowiednią wagę w finalnym wyniku: cena 20%, dystrybucja 25%, udział rynkowy 20%, kontrybucja do wzrostu 25% oraz dedykowane produkty 10%. Końcowa liczba punktów, jaką otrzymuje producent, jest średnią ważoną wyników wszystkich tych wskaźników.
Ranking „Równi w Biznesie” jest wspólną inicjatywą Grupy Eurocash, lidera w hurtowej dystrybucji produktów FMCG w Polsce i Polskiej Izby Handlu, największego w naszym kraju reprezentanta handlu detalicznego i usług.