Narodowy Bank Polski podejmuje działania, które mają usprawnić funkcjonowanie obrót gotówką w Polsce. Ważne jest zwiększenie trwałości pieniędzy, odporności na fałszerstwa i obniżenie kosztów emisji.
Polska Izba Handlu zrzesza 30 000 sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych oraz firmy z otoczenia FMCG, a także firmy usługowe. Za naszym pośrednictwem NBP chce przekazać największym użytkownikom gotówki, czyli sklepom, uwagi dot. dbania o pieniądze. Leży to w interesie całego społeczeństwa, bo obniża koszty produkcji nowych banknotów i monet. W imieniu NBP prosimy też sieci handlowe i pojedyncze sklepy o przekazywanie nam uwag dot. sposobu korzystania z gotówki, które przedstawimy na spotkaniu z bankiem – komentuje Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.
Takie uwagi proszę wysyłać na adres joanna.chilicka@pih.org.pl Czekamy do 28 lutego.
Wpływ na jakość gotówki, a w konsekwencji wpływ na koszty ich emisji, ma sposób pakowania, w szczególności banknotów, jaki odbywa się już na etapie rozliczania kas w punktach handlu detalicznego. Sposób pakowania polegający na łączeniu banknotów i monet w jeden pakiet ma negatywny wpływ na jakość banknotów, co oznacza skrócenie czasu ich żywotności i w konsekwencji wcześniejsze wycofanie ich z obiegu. Rozwiązaniem alternatywnym byłoby rozdzielanie banknotów i monet na dwa odrębne pakiety – czytamy w piśmie NBP do PIH.
Pismo z uwagami NBP tutaj>>>