21 maja br. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, z inicjatywy Polskiej Izby Handlu, Inicjatywy Mobilności Pracy i Polskiej Izby Przemysłowo Handlowej we Francji doszło do spotkania z udziałem kilkunastu przedsiębiorców pokrzywdzonych wskutek działań dyskryminacyjnych, głównie francuskich instytucji rynku pracy.
Tematem spotkania było planowane złożenie skargi przez trzy wyżej wymienione organizacje do Komisji Europejskiej na protekcjonistyczne i nieproporcjonalne praktyki kontrolne, będące de facto działaniami dyskryminującymi wobec polskich firm legalnie delegujących pracowników w obrębie państw Unii Europejskiej.
Praktyki te są szczególnie uciążliwie we Francji i w ocenie ekspertów Polskiej Izby Handlu, Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji oraz Inicjatywy Mobilności Pracy celem ich nie jest sprawdzenie poprawności działania firm delegujących, a utrudnienie ich funkcjonowania, co narusza Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz podważa zasadę swobodnego przepływu usług i siły roboczej, czyli podstawy gospodarcze Unii Europejskiej.
Tego typu protekcjonizm realizowany przez dyskryminację i szykany nie może być tolerowany, dlatego też zmuszeni jesteśmy podjąć radykalne działania na forum Komisji Europejskiej w obronie uczciwych przedsiębiorców i tysięcy miejsc pracy polskich pracowników oraz wizerunku naszego kraju – zwraca uwagę Sebastian Filipek-Kaźmierczak, ekspert Polskiej Izby Handlu.
Nieproporcjonalnym i agresywnym działaniom kontrolnym i szykanom towarzyszy także nagonka medialna na legalne polskie firm działające we Francji – dodaje Radosław Gałka, ekspert Polskiej Izby Handlu.
Polska Izba Handlu w związku z tą sytuacją rozpoczęła zbieranie zgłoszeń firm delegujących pracowników i pokrzywdzonych przez francuskie instytucje kontrolne. W oparciu o ich doświadczenia przygotowane zostaną skargi do Komisji Europejskiej.
Przedstawione postulaty zostały w naszej ocenie przyjęte przez Ministerstwo ze zrozumieniem – podkreśla Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu.