Przedstawiciele Polskiej Izby Handlu 21 maja 2013 wzięli udział w posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej, rozpatrującej zmianę ustawy o usługach płatniczych, podczas którego posłowie jednogłośnie wybrali wiodący projekt regulujący opłaty interchange, którym zajmą się na kolejnych posiedzeniach.
Chodzi o popieraną przez środowiska handlu, w tym Polską Izbę Handlu, propozycję senacką, która w najszerszy sposób reguluje kwestię opłat interchange – zakłada ona, że docelowo opłata interchange nie będzie mogła być wyższa niż 0,5 % wartości transakcji.
Maciej Ptaszyński Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu docenia tę decyzję – Jest to ważny krok ku ostatecznemu rozwiązaniu sprawy opłat interchange w Polsce. Problem znacznie zawyżonych prowizji za płatności kartą w naszym kraju jest poruszany już od 2006 roku i nie został rozwiązany do tej pory. Nie pomogły niestety projekty samoregulacji, z których organizacje płatnicze się wycofywały, cofinalnie prowadziło jedynie do wydłużenia prac nad ustawowym uregulowaniem wysokości stawek interchange. Działo się to niestety kosztem handlu – podsumowuje Ptaszyński.
Polska Izba Handlu już od 2011 roku zaznacza potrzebę ustanowienia regulacji ustawowej, która definitywnie unormuje problem opłat przy transakcjach kartami płatniczymi.
Wielokrotnie podkreślaliśmy także w pismach do Pana Premiera Tuska i Pani Marszałek Sejmu Kopacz jak ważne jest szybkie uporządkowanie tej kwestii, składaliśmy także druki lobbingowe z własnymi propozycjami rozwiązań w tym zakresie – podkreśla Dyrektor Izby. – Każdy miesiąc oczekiwania na rozwiązanie legislacyjne, obniżające wysokość opłat interchange do poziomu odpowiadającego średniej europejskiej, to dla polskiego handlu i usług straty nawet do 70 mln zł.
Wyrażamy nadzieję, że ostatnie ustalenia podkomisji sejmowej znacząco przyspieszą prace nad tym istotnym dla polskiego handlu i usług projektem legislacyjnym – kwituje Maciej Ptaszyński.