O bezpieczeństwie żywnościowym w przyszłości
Polak zwycięzcą europejskiego konkursu fotograficznego
Wczoraj zostały ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego „JAK ROLNICTWO ZADBA O BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE W PRZYSZŁOŚCI”. Autorem zwycięskiej fotografii pt. „Nadzieja na lepsze jutro” jest Józef Cisło z Pszczyny. Galerię wszystkich prac można oglądać do 8 listopada w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji. Polska Izba Handlu objęła konkurs i wystawę patronatem merytorycznym.
Ideą przewodnią konkursu fotograficznego było kreatywne zwrócenie uwagi mieszkańców Europy na temat nowoczesnej produkcji żywności i zrównoważonego rolnictwa w Europie. Uczestnicy inicjatywy mieli za zadanie wykonać zdjęcia przedstawiające zwierzęta, krajobrazy, nowoczesne gospodarstwa rolne i styl zarządzania promujący innowacyjność w produkcji żywności. Najbardziej inspirujące zdjęcia, przedstawiające takie rolnictwo, które w przyszłości stanie się gwarantem zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, przeszły do etapu finałowego.
Publiczne głosowanie online, które wyłoniło zwycięzcę spośród 20 najlepszych prac poprzedził etap analizy zgłoszeń przez konkursowe jury. Zwycięską pracą okazało się zdjęcie „Nadzieja na lepsze jutro” autorstwa Józefa Cisły, który otrzymał nagrodę główną w wysokości tysiąca euro. Wystawa przedstawiająca 20 finałowych fotografii jest do 8 listopada br. otwarta dla gości na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji (SGGW), ul. Nowoursynowska 159c (Budynek 32). Prace są również wystawiane w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji oraz Holandii.
– Rosnący popyt na mleko, mięso, jaja, to zjawisko, z którym trzeba się zmierzyć, aby bezpieczeństwo żywnościowe za 50 lat nie stanęło pod poważnym znakiem zapytania. By móc poważnie myśleć
o tym wyzwaniu, w produkcji zwierzęcej musimy postawić na innowacje – mówi Dariusz Pietras, dyrektor Elanco w regionie Europy Środkowo Wschodniej.
Prace takie jak zdjęcie autorstwa Józefa Cisły może nie dają gotowych rozwiązań, ale pozwalają spojrzeć na problem z zupełnie innej, kreatywnej perspektywy i, co ważne, z nadzieją – dodaje.
– Cieszę się, że Polska Izba Handlu mogła zaangażować się w to ważne przedsięwzięcie. Żeby móc zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w Europie w przyszłości trzeba już teraz zacząć o tym rozmawiać – twierdzi Maciej Ptaszyński, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu.
Ważna idea leżąca u genezy konkursu sprawiła, że, oprócz Polskiej Izby Handlu, inicjatywę wsparło wielu patronów merytorycznych: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.
Konkurs i wystawa towarzyszą publikacji raportu, opracowanego przez Elanco w ramach inicjatywy edukacyjnej Enough Movement, której celem jest zwrócenie uwagi na problem bezpieczeństwa żywnościowego w Europie.
3.11.2015
Polska Izba Handlu