Po dokonaniu ujęcia sprawcy czynu zabronionego, pojawia się pytanie: jak przygotować materiał dowodowy? Wezwani na miejsce zdarzenia funkcjonariusze Policji lub Straży Miejskiej, poza przyjęciem zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa, oczekują, aby strona poszkodowana przekazała im materiał dowodowy.
Dowodem w sprawie mogą być oczywiście zeznania osoby, która dokonała ujęcia, ale też zeznania świadka zdarzenia (np. klienta, który widział fakt dokonania kradzieży, zniszczenia mienia lub też oszustwa). Świadek może być wskazany przez osobę poszkodowaną, lecz aby być pewnym, że ktoś taki pomoże nam w doprowadzeniu do ukarania przestępcy, uzasadnione jest wcześniejsze porozmawianie z taką osobą i wskazanie jej funkcjonariuszom Policji lub Straży Miejskiej dopiero po uzyskaniu zapewnienia, że dokładnie widziała całe zdarzenie. W innym przypadku możemy narazić się na niekomfortową sytuację i na pretensje ze strony wszystkich zaangażowanych przez nas podmiotów. Należy pamiętać, że to iż ktoś włożył towar do kieszeni na terenie sali sprzedaży nie daje podstaw do dokonania ujęcia takiej osoby. Można to zrobić dopiero, gdy przekroczy ona z niezapłaconym towarem linię kas lub opuści sklep.
Najchętniej pobieranym przez funkcjonariuszy Policji lub Straży Miejskiej materiałem dowodowym jest nagranie video zarejestrowane przez urządzenia systemu CCTV. W tym przypadku należy przede wszystkim zadbać o odpowiednio wysoką jakość nagrania. Aby taki materiał dowodowy posiadał niepodważalną wartość w postępowaniu przygotowawczym, a później w całym procesie karnym, powinien pokazywać nie tylko sam fakt ukrycia lub zniszczenia towaru, czy też zamiany cen, ale całą drogę sprawcy do momentu, gdy próbując opuścić sklep bez uiszczenia należnej zapłaty, został ostatecznie ujęty. Jednak, gdy ujęcia dokonano na tzw. „gorącym uczynku”, a przy złodzieju znaleziono skradziony towar, zazwyczaj wystarczy zarejestrowanie samego faktu jego ukrycia.
Adam Suliga, Ekspert Polskiej Izby Handlu