Tym razem przedstawię przesłanki, które pozwalają nam na ujęcie przestępców:
1. Osoby takie muszą być ujęte na gorącym uczynku lub w pościgu bezpośrednio po popełnieniu czynów zabronionych. Z tej przesłanki nie można skorzystać, gdy np. złodziej ucieknie i pojawi się ponownie w sklepie nawet dzień po dokonaniu kradzieży. W takiej sytuacji postępujemy następująco:
· zaraz po dokonaniu kradzieży składamy zawiadomienie w najbliższej jednostce Policji (opisujemy sprawcę i towar, który ukradł, podając jednocześnie jego wartość),
· nagrywamy materiał video, który przekazujemy Policji jako dowód w sprawie,
· gdy złodziej ponownie pojawi się w sklepie, informujemy o tym Policję i czekamy na interwencję.
2. Musi zaistnieć obawa ukrycia się przestępców lub w ogóle nie znamy ich tożsamości.
3. Obie te przesłanki muszą być spełnione łącznie tzn. osoby popełniające czyny zabronione muszą dokonać przestępstwa w naszej obecności, nie mogą być nam znane i nie możemy wiedzieć gdzie można je później znaleźć.
Zgłaszając kradzież warto również wiedzieć czy sprawca nie popełnił przestępstwa w ramach czynu ciągłego. Mówiąc o czynie ciągłym myślimy o treści art. 12 KK. Istnieje jednak interpretacja uznająca za przestępstwo kilka następujących po sobie wykroczeń, popełnianych przeciwko jednemu podmiotowi. W nauce prawa ugruntowany jest pogląd, zgodnie z którym ˝jeżeli wszystkie zachowania spełniają znamiona przestępstwa, oceniane zaś samodzielnie realizują jedynie znamiona wykroczenia, czyn ciągły stwarza podstawę do przyjęcia kwalifikacji na podstawie typu opisującego przestępstwo.˝(Piotr Kardas, komentarz do art. 12 KK, w: Kodeks karny, Część ogólna. Komentarz. Tom I. Komentarz do art. 1-116 KK, Wydawnictwo Zakamycze 2004, wyd. II, i powołane tam orzeczenia Sądu Najwyższego). Znamiona czynu ciągłego można zatem odnieść do wykroczeń. W sytuacji, gdy złodzieje kradną z kalkulatorem w ręce, warto pamiętać, że istnieją przepisy, które dają nam przewagę.
Adam Suliga, Ekspert Polskiej Izby Handlu