Logo Polskiej Izby Handlu

Polska Izba Handlu

Zachowanie różnorodności handlu i usług na rynku wewnętrznym

 

 

17 czerwca 2013, Warszawa, sklep Społem, Nowy Świat 53

Konferencja Polskiej Izby Handlu

Dyrektywa Tytoniowa – wspólny sprzeciw Europy

 

 

 

 

Uczestnicy:

Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu

Ryszard Jaśkowski, Wiceprezes Krajowego Związku Społem

Joanna Chilicka, Rzecznik Prasowy Polskiej Izby Handlu

Przedstawiciele Polskiej Izby Handlu

Pracownicy Społem WSS Śródmieście

 

Przebieg:

 

Pod sklepem Społem na Nowym Świecie zgromadziła się grupa ludzi ubrana w koszulki z napisem: „Dyrektywa tytoniowa = zagrożenie dla naszego sklepu. Europosłanko, Europośle – chrońcie moje miejsce pracy!” (prośby o zdjęcia proszę kierować na adres podany w stopce).

Rzeczniczka prasowa PIH nakreśliła wydarzenia jakich elementem jest to spotkanie -  17 czerwca br. największe organizacje handlowe Europy jednym głosem wyrażają sprzeciw wobec wprowadzenia dyrektywy tytoniowej*. Projekt ten krytykuje już 10 krajów: Grecja, Hiszpania, Włochy, Węgry, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Cypr i Chorwacja i Polska. Kluczowym tygodniem dla sprawy jest 17-21 czerwca, wtedy mają odbyć się głosowania 5 opiniodawczych komisji Parlamentu Europejskiego oraz spotkanie Rady Europy dotyczące dyrektywy tytoniowej. Podobnie przedstawiciele Polskiej Izby Handlu protestowali w Sopocie w 2012 roku, w sklepie najbliższym domu Premiera Donalda Tuska, premier poparł tę inicjatywę.

Następnie Waldemar Nowakowski Prezes Polskiej Izby Handlu wypowiedział krytyczne uwagi wobec działań Komisji Europejskiej, która niepotrzebnie ingeruje w gospodarkę. Zauważył, że na wprowadzeniu takiego zakazu straci wiele sektorów gospodarki – handel, przemysł, rolnictwo. Ucierpi na tym również budżet państwa, ponieważ przychody z akcyzy zostaną przekazane do szarej strefy.

Ryszard Jaśkowski Wiceprezes Krajowego Związku Społem nakreślił jaki wpływ może mieć wprowadzenie dyrektywy tytoniowej bezpośrednio na handel. Zauważył, że mało kto kupuje papierosy w supermarketach, więc właśnie na te mniejsze sklepy odczują zmiany - zagrożone są miejsca pracy.

Najnowsze informacje:

Według najnowszych informacji rząd niemiecki oficjalnie poparł KE w części projektu zakazującej dodawania substancji smakowych i zapachowych do papierosów, natomiast sprzeciwia się jedynie wzbronieniu sprzedaży papierosów typu slim. Polski rynek tytoniowy jest unikalny na tle innych krajów europejskich, to u nas sprzedaje się najwięcej papierosów smakowych i typu slim, bo aż 38%, z czego 30% to produkty mentolowe. Zatem rozwiązanie proponowane przez Niemcy najbardziej uderzy w polską gospodarkę, dlatego ten głos nie jest obojętny przedstawicielom Izby, którzy opowiadają się za całkowitą rezygnacją z prób wprowadzenia dyrektywy tytoniowej.

Zarys problemu:

W planach Komisji Europejskiej jest wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów mentolowych i slim w UE (dyrektywa tytoniowa 2011/37/WE).

Zwolennicy dyrektywy tytoniowej: Nastąpi poprawa zdrowia publicznego, a pieniądze wydawane na tytoń zostaną przeznaczone na inne produkty lub usługi.

Przeciwnicy dyrektywy tytoniowej:  Historia uczy nas, że jakiekolwiek działania prohibicyjne powodują rozszerzenie szarej strefy. 65% ludzi uważa, że proponowane przepisy zwiększą skalę problemu czarnego rynku w Polsce, 47% twierdzi, że palący będą kupować wtedy papierosy smakowe nielegalnie, natomiast 69% badanych słyszała, że w gronie bliskich znajomych już teraz ktoś kupował papierosy bez polskiej akcyzy**. Gospodarka państw UE znacznie straci na tym zakazie – zostanie utworzona luka popytowa, ludzie nie przestaną palić, a pieniądze z akcyzy zostaną po prostu oddane przemytnikom (w Polsce to aż 10% budżetu państwa). W 80 000 punktach handlu detalicznego udział wyrobów tytoniowych to od 15% do 40%, wycofanie ich spowoduje spadek całościowego obrotu od 3,8% do 15,2%. Utrata tych zysków w praktyce będzie oznaczała zamknięcie wielu mniejszych sklepów, łączna liczba zagrożonych dyrektywą tytoniową miejsc pracy to ok. 566 000***.  

Zwolennicy dyrektywy tytoniowej:  Papierosy smakowe i slim są atrakcyjne dla młodych ludzi, którzy mają wrażenie, że są słabsze i zaczynają palić sięgając właśnie po te produkty.

Przeciwnicy dyrektywy tytoniowej:  Młodzi ludzie na początku zazwyczaj palą zwykłe papierosy, najliczniejszą grupą palaczy wyrobów mentolowych są osoby starsze. 71% ludzi zadeklarowało, że pierwszymi papierosami były dla nich te zwykłe, grube o naturalnym smaku.

Stanowisko Polskiej Izby Handlu:

 Bez wątpienia należy podejmować działania mające na celu ograniczenie liczby palaczy, ale w bardziej przemyślany sposób.

* m.in. Wiedeń: Protest ok. 100 sklepów, Rzym: Ok. 800 sprzedawców w koszulkach: „Drodzy Europosłowie, Dyrektywa Tytoniowa puści z dymem moją pracę. Pomóż mi ją chronić”
**Dane statystyczne zawarte w materiałach pochodzą z badań PIH zleconych instytutowi Homo Homini w kwietniu 2013r, szczegółowe wyniki są dostępne na stronie PIH.
*** Miejsca pracy w handlu związane ze sprzedażą wyrobów tytoniowych to 500 000, miejsca pracy w rolnictwie związane z uprawą tytoniu to 60 000, miejsca pracy w przemyśle to 6 000.

Kontakt: Joanna Chilicka, rzecznik prasowy Polskiej Izby Handlu, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Tel.: +48 728 253 660

Znajdź nas na Twitterze

logo franczyza kodeks

bryt napis

Kampania Żyj oryginalnie

02 zo ad 1200x1200

Kampania Ministerstwa Finansów

Poradnik Podatnika grafika

Kampania Ministerstwa Rolnictwa: Produkt Polski

Produkt Polski logo

Kampania Ministerstwa Finansów: Bezpieczna transakcja

Bezpieczeństwo - kupuję to!

kupujebezpiecznie pion 2