Logo Polskiej Izby Handlu

Polska Izba Handlu

Zachowanie różnorodności handlu i usług na rynku wewnętrznym

­Zwolnienie z VAT-u artykułów przemysłowych jest niezwykle potrzebne zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy do Polski przybywają tysiące uchodźców z Ukrainy. Jak widzimy wola Polaków, aby pomagać jest ogromna, potrzeby są równie duże. Warto aby firmy, które chcą przekazać produkty przemysłowe, nie musiały dodatkowo płacić VAT-u. Zmiana tych przepisów jest dziś bardzo potrzebna.

Zwracamy uwagę na problem, jaki każdego dnia uderza w wielu potrzebujących w Polsce, którzy chcą skorzystać z pomocy organizacji charytatywnych oraz przedsiębiorców chcących im pomóc. Polskie przepisy dotyczące podatku VAT wymagają od firmy przekazującej produkty przemysłowe na rzecz organizacji pożytku publicznego zapłacenia VAT-u od takich darowizn. Niestety powoduje to, że utylizacja niesprzedanych rzeczy jest tańsza niż oddanie ich potrzebującym. Z pewnością przepisy te wymagają zmiany, aby polscy przedsiębiorcy mieli opłacalną ekonomicznie możliwość robienia darowizn na rzecz potrzebujących.

Brak systemowych rozwiązań, które stworzyłoby podatnikom zachęty do dokonywania darowizn produktów niespożywczych, prowadzi do utylizacji jakościowych produktów, które mogłyby trafić do najbardziej potrzebujących. Jednocześnie zjawisko to przyjmuje znaczący wymiar środowiskowy, ponieważ niszczenie towarów prowadzi do zwiększonej produkcji odpadów, a także emisji gazów cieplarnianych powstających podczas ich utylizacji – mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Już w maju 2021 roku wysłaliśmy do Senatu RP petycję w tej sprawie, pod którą podpisały się wszystkie zainteresowane strony: organizacje charytatywne, ekologiczne oraz biznesowe. 11 stycznia 2022 senacka komisja skierowała jednogłośnie naszą petycję do dalszych prac legislacyjnych. Dzisiaj ten apel jest szczególnie aktualny. http://www.pih.org.pl/images/dokumenty/petycja_vat_od_darowizn.pdf

https://www.senat.gov.pl/prace/petycje/wykaz-tematow-petycji/petycja,606.html

Takie rozwiązania prawne funkcjonują w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej http://www.pih.org.pl/images/dokumenty/inne_kraje_ue_vat_od_darowizn.pdf

Znajdź nas na Twitterze

logo franczyza kodeks

bryt napis

Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022

 7-8 listopada 2022

Warszawa

PIH jest partnerem instytucjonalnym wydarzenia


 

IX Polski Kongres Przedsiębiorczości w Krakowie

14-15 listopada 2022 

Kraków

RetailTec Congress

15-16 listopada 2022

Warszawa

Kampania Ministerstwa Finansów

Poradnik Podatnika grafika

Kampania Ministerstwa Rolnictwa: Produkt Polski

Produkt Polski logo

Kampania Ministerstwa Finansów: Bezpieczna transakcja

BT

Bezpieczeństwo - kupuję to!

kupujebezpiecznie pion 2