Logo Polskiej Izby Handlu

Polska Izba Handlu

Zachowanie różnorodności handlu i usług na rynku wewnętrznym

W Polsce coraz więcej mleka trafia do konsumentów przez zorganizowany rynek, co oznacza, że gospodarstwa rolne coraz mniej mleka sprzedają bezpośrednio lub zużywają na własne potrzeby. Główną rolę na tym rynku odgrywają mleczarnie oraz sklepy detaliczne, przez które produkty trafiają do konsumentów. Dziś ok. 70% mleka w Polsce jest dystrybuowane za pośrednictwem sklepów wielkoformatowych, głównie wielkich sieci dyskontów i supermarketów. Dlatego analitycy Grupy Eurocash i Polskiej Izby Handlu postanowili przyjrzeć się strategiom dystrybucyjnym i cenowym największych producentów mleka w Polsce.

Analitycy zestawili wyniki dziesięciu największych producentów (według wartości sprzedaży). Każdemu z nich przyznawali punkty w pięciu obszarach: cena, dystrybucja, udział rynkowy, kontrybucja do wzrostu oraz dedykowane produkty. Każdy z tych obszarów ma swoją konkretną wagę w końcowym wyniku producenta. Im więcej punktów zdobył producent tym bardziej zrównoważona jest jego strategia dystrybucyjna i cenowa wobec różnych rodzajów sklepów. Oznacza to, że taki producent nikogo nie dyskryminuje poprzez zróżnicowanie oferty asortymentowej i cen.

Wyniki rankingu producentów mleka ze względu na ich strategie stosowane wobec sklepów małoformatowych:

  1. OSM RADOMSKO 92
  2. OSM KRASNYSTAW 86
  3. MLEKPOL 84
  4. ZOTT 74
  5. OSM WART-MILK 58
  6. MLEKOVITA 56
  7. OSM ŁOWICZ 46
  8. POLMLEK 37
  9. OSM PIĄTNICA 36
  10. MÜLLER DAIRY 28

Pierwsze dwa miejsca zajmują mleczarnie, których produkty rzadko można kupić w dyskontach, a jeżeli tam są, to ceny ich asortymentu nie różnią się znacząco od cen w sklepach małopowierzchniowych. OSM Radomsko (mleka „Ale!”, „Dobre!”, „Hej!”) i OSM Krasnystaw („Twoje Zdrowie”) przede wszystkim koncentrują się na sprzedaży w swoich macierzystych regionach i utrzymywaniu dobrej oferty we wszystkich rodzajach sklepów, w tym w niezależnym handlu detalicznym. Promocji sprzedaży w dyskontach nie organizuje właściwie cała pierwsza piątka rankingu. Mlekpol, największy producent mleka w Polsce („Łaciate”, „Białe”, „Zambrowskie”, „Mazurski Smak”), stosuje porównywalne ceny na całym ryku, choć zdarza mu się też mieć promocje niektórych produktów w dyskontach.

Jeszcze niewielki, ale szybko rosnący udział w polskim rynku mają mleka smakowe. Spośród ujętych w rankingu dwóch producentów, wyspecjalizowanych w takim asortymencie, zdecydowanym liderem sprzedaży jest Müller Dairy („Müllermilch”), który jednak nie stosuje zrównoważonej strategii sprzedaży i zamyka zestawienie. Lepiej wypadł Zott („Monte Drink”, „Serduszko”), który w rankingu zajął 4. miejsce.

Miejsca 5-10 zajmują producenci, którzy są intensywnie promowani w dyskontach. Często ich asortyment jest tam eksponowany jako produkty pierwszego wyboru albo ich zakup w większej ilości jest premiowany niższą ceną. Dotyczy to czołowych graczy na rynku – Mlekovita i OSM Piątnica, średnich – OSM Łowicz i Polmlek oraz producenta mleka smakowego Müller Dairy.

- Prognozy Euromonitora przewidują, że sprzedaż mleka w Polsce w ciągu najbliższych 5 lat będzie rosnąć i to mimo spadku liczby ludności. Uważamy, że znaczący udział w tym wzroście może mieć niezależny handel detaliczny. Warunkiem koniecznym jest jego sprawiedliwe traktowanie przez wszystkich producentów – mówi Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash.

W porównaniu do ubiegłorocznego rankingu swoje wyniki najbardziej poprawiła Mlekovita („Mlekovita”, „Polskie”, „Twój Kubek”, „Wypasione”, „Wydojone”), awansując z miejsca dziewiątego na szóste. Największy spadek w rankingu zanotował Polmlek („Uchate”, „Łagodne”), który był trzeci, a teraz jest siódmy.

- W sklepach małoformatowych podobnie jak w dyskontach i hipermarketach można organizować promocje sprzedaży i kampanie edukacyjne, które wpływają na zwyczaje żywieniowe Polaków. Ważne, żeby wszyscy najwięksi producenci nie ignorowali możliwości i potrzeb niezależnych detalistów i ich klientów – mówi Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Ranking „Równi w Biznesie” został przygotowany przez analityków Grupy Eurocash w oparciu o posiadane dane agencji badawczej Nielsen za okres od sierpnia 2017 do lipca 2018 r. Jest on wspólną inicjatywą Grupy Eurocash, lidera w hurtowej dystrybucji produktów FMCG w Polsce i Polskiej Izby Handlu, największego w naszym kraju reprezentanta handlu detalicznego i usług.

Ranking mleka>>>

O Rankingu>>>

Znajdź nas na Twitterze

logo franczyza kodeks

www.cross-border.pl

Kampania Ministerstwa Finansów

Poradnik Podatnika grafika

Kampania Ministerstwa Rolnictwa: Produkt Polski

Produkt Polski logo

Kampania Ministerstwa Finansów: Bezpieczna transakcja

Bezpieczeństwo – kupuję to!

kupujebezpiecznie pion 2

 

bryt napis