Logo Polskiej Izby Handlu

Polska Izba Handlu

Zachowanie różnorodności handlu i usług na rynku wewnętrznym

Narodowy Bank Polski podejmuje działania, które mają usprawnić funkcjonowanie obrót gotówką w Polsce. Ważne jest zwiększenie trwałości pieniędzy, odporności na fałszerstwa i obniżenie kosztów emisji.

Polska Izba Handlu zrzesza 30 000 sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych oraz firmy z otoczenia FMCG, a także firmy usługowe. Za naszym pośrednictwem NBP chce przekazać największym użytkownikom gotówki, czyli sklepom, uwagi dot. dbania o pieniądze. Leży to w interesie całego społeczeństwa, bo obniża koszty produkcji nowych banknotów i monet. W imieniu NBP prosimy też sieci handlowe i pojedyncze sklepy o przekazywanie nam uwag dot. sposobu korzystania z gotówki, które przedstawimy na spotkaniu z bankiem komentuje Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Takie uwagi proszę wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Czekamy do 28 lutego.

Wpływ na jakość gotówki, a w konsekwencji wpływ na koszty ich emisji, ma sposób pakowania, w szczególności banknotów, jaki odbywa się już na etapie rozliczania kas w punktach handlu detalicznego. Sposób pakowania polegający na łączeniu banknotów i monet w jeden pakiet ma negatywny wpływ na jakość banknotów, co oznacza skrócenie czasu ich żywotności i w konsekwencji wcześniejsze wycofanie ich z obiegu. Rozwiązaniem alternatywnym byłoby rozdzielanie banknotów i monet na dwa odrębne pakiety – czytamy w piśmie NBP do PIH.

Pismo z uwagami NBP tutaj>>>

Znajdź nas na Twitterze
Biuletyn Polskiej Izby Handlu
Nr 60 (02/2019)

bryt napis

Targi Firm FMCG SGH

25 - 27 marca 2019

Warszawa

b Obszar roboczy 1

Polagra Food

30 września - 3 października 2019

Poznań

Polagra baner400x300