Logo Polskiej Izby Handlu

Polska Izba Handlu

Zachowanie różnorodności handlu i usług na rynku wewnętrznym

Konferencja prasowa PIH, 4 lutego 2016, godz. 11.00

Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej to projekt ustawy o zniszczeniu polskiego handlu.

Czy tak miało być?

 

Polska Izba Handlu bardzo negatywnie ocenia „poprawiony” przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, który w żaden sposób nie odzwierciedla postulatów małych i średnich polskich handlowców i jest nie do przyjęcia przez handlowców zrzeszonych w Polskiej Izbie Handlu. Projekt ustawy dyskryminuje polskich przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych. PIH, a także sami przedsiębiorcy zapowiadają ostre protesty przeciwko projektowi ustawy.

„Jesteśmy bardzo zaskoczeni, że Ministerstwo Finansów utrzymało kontrowersyjny zapis wspólnego opodatkowania przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych. Jest to nie tylko sprzeczne z zapowiedziami PiS z kampanii wyborczej, ale również z polskim prawem” – powiedział Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Wiele polskich sklepów działających w sieciach franczyzowych nie płaciłoby podatku od sprzedaży detalicznej, gdyby nie działało w sieciach. Tymczasem, według projektu ustawy mały sklep zrzeszony we franczyzie ma zapłacić taką samą stawkę podatku co wielka sieć dyskontowa czy sieć hipermarketów, co będzie ponad siły polskich sklepikarzy pracujących na dużo niższej rentowności niż dyskonty czy hipermarkety.

„Jest to dodatkowo sprzeczne zarówno z ordynacją podatkową, jak i z ustawą o ochronie konkurencji i konsumenta” – dodał Maciej Ptaszyński.

Sieci franczyzowe, partnerskie i spółdzielcze są głównym narzędziem, które drobni polscy przedsiębiorcy wykorzystują konkurencyjną walkę z hipermarketami i dyskontami. Jeśli projekt ustawy w wersji proponowanej przez Ministerstwo Finansów wejdzie w życie doprowadzi do upadku tysiące polskich drobnych i średnich sklepikarzy, podczas gdy w kampanii wyborczej PiS zapowiadał podatek, który wyrówna ich szanse. Ten projekt szans nie wyrównuje, a wręcz pogłębia różnice.

„Dlatego nie będziemy czekali bezczynnie i rozpoczęliśmy jako Polska Izba Handlu działania pokazujące szkodliwość tej ustawy. Dodatkowo oddolnie działania rozpoczęli sami przedsiębiorcy, którzy 11 lutego organizują w Warszawie demonstrację przeciwko działaniom Ministerstwa Finansów” – powiedział Maciej Ptaszyński.

Polska Izba Handlu rozpoczęła akcję wysyłania listów do pani premier Beaty Szydło oraz parlamentarzystów z żądaniem zmiany ustawy i ochrony polskiego handlu, na sklepach należących do sieci franczyzowych zawisną billboardy, w mediach ukażą się nekrologi ogłaszające śmierć polskiego handlu tradycyjnego. 

„Rząd zdecydował o tym, że projekt ustawy o sprzedaży detalicznej nie będzie konsultowany ze środowiskiem polskiego handlu. Dlatego jako PIH postanowiliśmy stworzyć własne konsultacje. Na poniedziałek 8 lutego zapraszamy ministra finansów oraz przedstawicieli wszystkich ministerstw biorących udział w  konsultacjach międzyresortowych. Zapraszamy też oczywiście media. Konsultacje odbędą się w Hotelu Gromada w Warszawie przy Pl. Powstańców Warszawy w poniedziałek 8 lutego od godziny 11” – powiedział Maciej Ptaszyński.

Konsultacje odbędą się

w Hotelu Gromada w Warszawie 

Pl. Powstańców Warszawy 2

sala Stokrotka

w poniedziałek

8 lutego od godziny 11.00

Zainteresowane udziałem w spotkaniu media prosimy o kontakt w celu otrzymania akredytacji

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dzisiaj (4 lutego) dostarczyliśmy do wszystkich ministerstw zaproszenia na konsultacje 8 lutego ws. podatku obrotowego.

Spotkanie prowadzili:

Jan Sałata, Członek Rady Polskiej Izby Handlu

Maciej Ptaszyński, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu

Polska Izba Handlu jest branżową izbą gospodarczą, najszerszą reprezentacją handlu detalicznego i usług w Polsce. Zrzeszamy obecnie około 30 000 sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych oraz firmy z otoczenia FMCG, a także firmy usługowe. Braliśmy udział w konsultacjach podatku od hipermarketów jako członek Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Znajdź nas na Twitterze
Biuletyn Polskiej Izby Handlu
Nr 69 (12/2020)

bryt napis

Kampania Ministerstwa Finansów

Poradnik Podatnika grafika

Kampania Ministerstwa Finansów: Bezpieczna transakcja

BT

Kampania Ministerstwa Rolnictwa: Produkt Polski

Produkt Polski logo

Bezpieczeństwo - kupuję to!

kupujebezpiecznie pion 2

World Food Poland

20-22 kwietnia 2021

Edycja online

worldfood2021 400x300 pl ogólne