Logo Polskiej Izby Handlu

Polska Izba Handlu

Zachowanie różnorodności handlu i usług na rynku wewnętrznym

alt

26 lutego 2014 zapadła ostateczna decyzja dot. dyrektywy tytoniowej: sprzedaż papierosów mentolowych będzie nielegalna za 6 lat.

Zakaz ten przyczyni się do rozwoju szarej strefy. Polska jest krajem wyjątkowym w tej sytuacji – to u nas papierosy mentolowe są najpopularniejsze, to aż 20 procent rynku tytoniowego, także produkcja tych wyrobów jest jedną z najwyższych w Europie. Dodatkowo też Polska jest krajem granicznym UE - działania prohibicyjne doprowadzą do skokowego wzrostu szarej strefy. Zakazami nie da się regulować popytu, a jedynie przesunie się go do szarej strefy, bez wspływu na poprawę zdrowia publicznego kosztem legalnego handlu.

- Przed nami jest jeszcze proces wdrażania dyrektywy w prawie polskim i ważne jest aby nie rozszerzać jej zakresu, bo to co ustalono w Brukseli jest i tak dużym ciosem dla handlu. Mamy nadzieję, że tak się nie stanie, ponieważ polscy  europosłowie, i rząd rozumieli zagrożenia jakie przyniesie dyrektywa dla naszej gospodarki i byli nastawieni do niej krytycznie – komentuje Maciej Ptaszyński dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Według dyrektywy na rynku pozostaną papierosy typu slim, zakazane mają być opakowania, np. przypominające szminkę, ostrzeżenia o szkodliwości palenia tytoniu mają zawierać 65 proc. obu stron opakowania.

 

 

komunikat prasowy 27-02-2014

Znajdź nas na Twitterze

logo franczyza kodeks

bryt napis

Kampania Żyj oryginalnie

02 zo ad 1200x1200

Kampania Ministerstwa Finansów

Poradnik Podatnika grafika

Kampania Ministerstwa Rolnictwa: Produkt Polski

Produkt Polski logo

Kampania Ministerstwa Finansów: Bezpieczna transakcja

Bezpieczeństwo - kupuję to!

kupujebezpiecznie pion 2